Ostatnio miałem okazję przeprowadzić pomiary ostoi wagonu kolejowego, ale tym razem użyłem zestawu Track ACE, zamiast trakera optycznego. W praktyce oznaczało to ustawienie laserowego trakera pod ostoją, mniej więcej w połowie jej długości, co zapewniło mu pole widzenia 360°. Dzięki temu mogłem ustawić ramię pomiarowe w dowolnym miejscu, gdzie było to konieczne.
Takie ustawienia trakera laserowego API, pozwoliło mi wyznaczyć za jego pomocą, oś wagonu na podstawie pomiarów czopów skrętu, czyli tego co najważniejsze. Dzięki temu miałem pewność, że baza dla wymiarów nie jest obarczona błędem przebazowania urządzenia.
Oczywiście, takie umiejscowienie laser trakera nie pozwalała na bezpośrednie pomiary czołownic ani boków wagonu za jego pomocą (bez API vPROBE, a nawet z tym akcesorium byłoby to niemożliwe), jednak nie było to problemem. W dalszej części pomiarów ramię pomiarowe Kreon Ace przejęło główną rolę, a traker działał jedynie jako baza określająca pozycję ramienia.
Największymi zaletami systemu Track ACE są:
brak kumulacji błędów przy zmianie położenia urządzenia pomiarowego,
możliwość pomiaru cech "ukrytych" dla lasera,
łatwość przeniesienia ramienia z jednego końca wagonu na drugi za jednym razem. Zakres pomiarowy ramienia nie jest tu ograniczeniem – ostateczny zasięg zależy jedynie od ustawienia trakera i jego zakresu,
w przypadku potrzeby domierzenia dodatkowych cech, wystarczy przestawić ramię,
Wszystko to znacząco przyspiesza pracę i minimalizuje błędy pomiaru wynikające przebazowania układu.